• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUAFÖR SEKTÖRÜ DERGİSİ

www.kuaforsektoru.com

Mos Kuaför
Kuaför Arife
Takvim
epazardanal
edebiyatgazetesi.net

KUAFÖRLÜK MESLEĞİNİN GELECEĞİ

Her meslek zaman içerisinde değişmekte. Kuaförlük mesleğide oldukça değişti. Peki, mesleğin geleceği konusunda bu meslekle ilgili olarak neler düşünülüyor. İşte size konuya ilişkin bazı görüşler:

Dünden bugüne kuaförlük sektöründe çok şey değişti. Peki, gelecekte sektörü neler bekliyor.

İşte öngörüler: 

Sevilya Tunçbilek (İldem Gizem Güzellik Salonu)

Pandemi sonrası dünyada hiç bir şey eskisi gibi olamayacığı gibi Kuaförlük mesleği veya Kuaförlük sektörü de asla eskisi gibi olamayacak.Covit-19 virüsü sonrası dünyada çok şey değişti ve bizde de değişecek. Kuaförlük mesleğinin geleceği de bu değişimden şüphesiz etkilenecek. 

Artık kuaförlük mesleğinde de kendinizi yenilemeden gelece ümitle bakmanın imkanı yok. Kendisini geliştirmeyen insan her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizde de önemli biçimde yer edinemeyecekler. Şu anda Kuaförlük sektörü türkiyede çok karlı gözüktüğü için cazip bir meslek olarak görülmekte. Bu Avruğayla kıyaslandığı zaman doğrudurda. Zaman içerisinde Kuaförlük sektöründe de kazançlar ciddi oranda düşecek. Rekabet şartları değişecek. Karlılık oranları düşecek. Hem işletme yönetimi açısından hem de mesleki yeterlilik açısından kendini yenilemeyenlerin bu sektörde kalıcı olması mümkün gözükmüyor.

Gelecekte Kuaförlükten kazanılan oran çok düşecek. Karlar şu an Avruğa ülkelerinde %8 ile %10 arasındayken bizim ülkemizde bu oran % 25 -30 veya üzerinde seyrediyor. Kuaförlük mesleğinin bu karlılık oranlarıyla geleceğe doğru ilerlemesi mümkün olmayacak. Karlılık bizde de %10 kadar düşecek. Dolayısyla mesleki becerinin veya yeterliliğin derecei ile karlılığı ilişkilendirmek mümkün olmayacak. Daha başka yönelimlere açık hale gelmek zorunda kalacağız. Bu yönelimi gerçekleştenler ayakta kalacak diğerleri Kuaförlük Sektöründen çekilecekler.

Tedarik ağındaki değişikliklere de dikkat etmek gerekecek. Alıştığınız yönetemlerle hiç meslekte kalıcı olmayı beklemek mümkün olmadığı gibi bizim mesleğimizde mümkün olmayacak. Tedarik ağındaki köklü değişiklikler sektörün geleceğini önemli oranda belirleyici olacak. Mesleki yeterlilik belli bir olgunla doğru gidince kaçınılmaz olan değişime dikkat kesilmek zorunda kalacağız diye düşünüyorum. 

Ali Keleş

Eskiden sektörde markaların ürün gamları bu kadar geniş değildi, çok az imkan vardı. Benim alt kuşağım, mavi siyah boyalardan kızıl boya elde ederlermiş. Yokluğun olduğu dönemlerde müşteri beklentilerine çok ilkel koşullarda kendileri çözüm yaratarak cevap verirlermiş. Tüp üzerinde ısıtılan maşaları düşünün; ısıyı nasıl ölçebilirsiniz ki? Yanan, kopan saçları düşünün…

İşletme algısı konusunda da meslek çok yol katetti. Ekonomik koşullar her geçen sene zorlaşıyor. Eskiden cironun çok daha büyük bir bölümü kârdı. Kuaförük sektöründe yurtdışında bunun %8’lere kadar indiği söyleniyor. Eğer Türkiye’de %8’lere inersek, kuaförlerin %80’i iflas eder. Şu anda %25, %30 civarları arasında. Gelecekte biz de %8’lere kadar düşebiliriz.

Şu an işgüvenliği var, herkes sigortalı, merdiven altı hiçbir şey yok. Her şey yasal. %100 vergimizi ödüyoruz. Eğitime, motivasyona, işletmeye para harcıyoruz ve dolayısıyla salonun kâr marjı çok düşük. Yakın gelecekte bu kârlılıklar daha da düşecek. Doğru işletme mantığı ile işletilen salonlar olacak. İşletme mantığından uzak çalışanlar, müşteri memnuniyetini esas almayan salonlar yok olacaklar. Çok daha fazla çalışılıp, çok daha az paralar kazanılacak. Hiçbir şey kolay olmayacak.

Cemil İrez

Çok açılan salon var, daha kısıtlı çalışan var. Artık herkes bu işte daha bilinçli ilerleyecek. Kuaförlük yurtdışında çok iyi bir noktada. Türkiye’de de ilerleyen yıllarda kuaförlük çok saygı duyulacak bir noktaya gelecek.

Habib Örs

Özellikle son dönemde sektörün iyileştirmeye yönelik çalışan, bu işe gönül vermiş insanlar çoğaldı. Ben sektörün geleceği için ümitliyim. Dünya üzerinde hak ettiği yeri bulacak. Yeni neslin çok daha güzel şeyler başaracağına inanıyorum.

Elif Demir

Değişime ayak uyduranlar yola devam edecek. Çok güzel bir yeni nesil geliyor. Tüm Türkiye’de herkes her yere ulaşabiliyor. Tüketen bir toplum var. Eskiden yılda 2 trend lanse ederken artık yılda 4 trend lanse etmeye başladık. Yetmiyor çünkü tükeniyor. Bakıldığında gelecekte de sürekli yenilik yapan ve tüketmeye yönelik çalışan salonlar kazanacak. Biraz bekleyenler yok olup gidecek.

Evlere servis çoğaldı. Zamanın bu kadar kıymetli olduğu günümüzde tüketicinin hayatını kolaylaştıran bir şey evlere servis. Bu konuda girişim yapmak isteyen markalar var. Ön çalışmalarını yapıyorlar.

Fikret Yıldırım

Yeni neslin eğitimlere katıldıkça çok daha düzgün çalışacağını düşünüyorum. Kuaförlük sektörünün geleceği ile ilgili dezavantajlar da var. Sektörde artık alt kadro bulmak çok zor. Çünkü hiç kimse çocuğu liseyi bitirmeden işe başlamasını istemiyor. Eskiden çırak, yardımcı asistan bulabilirken, salonda insanlar çekirdekten yetişiyordu. Meslek Lisesi’nden ya da üniversiteden gelenler biraz daha tepeden bir şeyler yapmak istiyor. Eleman konusu sektörün en büyük sorunlarından birisi. Kendi kültürümüzle yetiştirmek üzere alt kadro, asistan bulmak artık çok zor.

Sabit Akkaya

Firmalar sektöre yenilikçi ürünler kazandırdı. Alternatiflerimiz çoğaldı. Eskiden çözümleri kendimiz üretiyorduk. Fakat şimdi teknoloji çok ilerledi ve hayatımızı kolaylaştırmaya başladı. Salonda pratik bir şekilde işlem uygulayabiliyoruz.

Türkiye’de teknik eğitimler daha çok yaygınlaşmaya başladı. Eskiden eğitim alabilmek için yurtdışına gidiyorduk. Şimdi firmalar yurtdışında da eğitim sağlamaya başladı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
epazardanal
Anket
Kuaför Salonunda Tercih Sebebiniz Nedir
Ali Gür Kuaför
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.82938.8647
Euro10.329110.3705
Hava Durumu
Saat