• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUAFÖR SEKTÖRÜ DERGİSİ

www.kuaforsektoru.com

Mos Kuaför
Kuaför Arife
Takvim
epazardanal
edebiyatgazetesi.net

KUAFÖR VE BERBERLERİN ELEMAN SIKINTISI BİTMİYOR.

Eskişehir Berberler ve Kuaförler Meslek Odası Başkanı Fethi Özkara, kendi mesleklerinin sıkıntıları ve sorunlarının çığ gibi büyümekte olduğunu vurguladı.

 

Türkiye çapında ortalama 82 bin berber ve kuaförün bulunduğu işletmelerde yetiştirilecek eleman adeta mumla aranıyor.

Tıp alanından sonra insanlarla birebir en yakın temasta olan berber ve kuaförler uzun zamandır sektörde çalıştıracak kalifiye eleman bulamıyor. Eskisi gibi talep olmayan sektörde, ustalar da kendilerinden sonra gelecek berber ve kuaför ustası adaylarının zamanla biteceğini belirtiyor.

“TÜRKİYE’DE ORTALAMA 82 BİN MESLEKTAŞIMIZIN CİDDİ ANLAMDA PERSONELE İHTİYACI VAR”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Eskişehir Berberler ve Kuaförler Meslek Odası Başkanı Fethi Özkara, kendi mesleklerinin sıkıntıları ve sorunlarının çığ gibi büyümekte olduğunu vurguladı. Başkan Özkara, “Berberler ve kuaförler meslek dalının yaşamış olduğu personel sıkıntısı her geçen gün artış göstermektedir. Eskişehir’de 550 erkek berberleri, 500 de bayan kuaförleri olmak üzere bin 50 iş yerimiz var. Her birine 1’er tane eleman lazım olduğunu düşünürsek, bin 50 personel yapar. Türkiye’de ise, ortalama 82 bin meslektaşımızın, gerçekten ciddi anlamda personele ihtiyacı var. İşsizlik sistemine baktığınızda, işsizlik çok deniliyor ancak burada şu da var, yaşı ne olursa olsun kurslara giderek meslek sahibi olmaya çalışan insanlara da bizler de ön ayak oluyoruz. Tabii ki berberlik ve kuaförlük mesleğinde yaş ortalamaları önemlidir. Yaş ortalamaları düzenli yapılırsa, hiç olmazsa 18-25 yaşları arasındaki insanları biz kuaför, berber ya da güzellik salonları için yetiştirmeye çalışırız” ifadelerini kullandı.

“İNSANLARIN SIKINTISI BİTMİYOR”

Ayrıca Başkan Özkara, kalifiye eleman sıkıntısı çekmelerinin bir başka nedenine de değinerek, “Meslek birimlerimizin personel sıkıntısı çekmesinin bir başka nedeni ise, 4+4+4’ün üçüncü 4’ün de Meslek Eğitim Merkezlerine yönlendirilmesiyle ilgili şimdi Bakanlığın çalışmaları var. O çalışmalar çerçevesinde gerçekleşirse, bizim işimizdeki platformda personel bulma özelliğimiz artacak. Bunların gerçekleşmesi için de çalışmaların hızlandırıp, belli noktalara getirmek lazım, lafta, sözde kalmaması gerekiyor çünkü her ne olursa olsun insanların sıkıntısı bitmiyor. İnsanlar hayatla mücadele ederken bir nevi havadan, karadan bedava bir şey gelmiyor. Bizim mesleğimiz açısından söylüyorum ancak bütün meslek dallarında bu sıkıntı var. Eskiden meslek sahibi olan insanlar, ‘Konunda altın bileziği olan’ insanlar hiçbir zaman aç kalmamış ama şuan ki durumumuz öyle değil. Gerçekten insanlar yaşam mücadelelerinde zafiyetleri ve lükslerini ön plana çıkarmaktadır” şeklinde konuştu.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
epazardanal
Anket
Kuaför Salonunda Tercih Sebebiniz Nedir
Ali Gür Kuaför
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.657416.7241
Euro17.509817.5800
Hava Durumu
Saat