• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUAFÖR SEKTÖRÜ DERGİSİ

www.kuaforsektoru.com

Mos Kuaför
Kuaför Arife
Takvim
epazardanal
edebiyatgazetesi.net

BERBERLER VE KUAFÖRLER ODALAR YÜZÜNDEN MAĞDUR.

Berberler ve Kuaförler Gelir Desteği yardımı alırken Kira desteği ödeneği basit vergi mükellefi berber ve Kuaförlerder çoğunlukla reddediliyor. Sebebi ise Basit usul yıllık vergi beyanlarının hukuka uygun biçimde düzenlenmemesi.

7256 sayılı yasa çerçevesinde çeşitli esnaf ve sanatkarlara devlet yardımda bulunmayı uygun gördü. Buna göre, destek programı kapsamında hibe, "gelir kaybı desteği" ve "kira desteği" olmak üzere iki şekilde yardım sağlanacağını duyurdu.Toplam yardım desteği Gelir Kaybı desteği ve Kira desteği ile 5.250 lira olacaktı. Gelin görünkü "Gelir Kaybı Desteği"ni esnaf alırken kira desteği başvuruları odalar yüzünden çoğunlukla reddediliyor. 

Kuaförlerin ve Berberlerin kira destek talepler çoğunlukla reddediliyor. Sebebi ise Yıllık gelir vergisi beyanında kira ödeme beyanının yer almaması... Oda dükkan sahiplerini mi korudu diye şimdi esnaf soruyor.

Destek programının süresi, Bakanlık internet sitesinden yapılan duyuruda belirtilen sürede başvuruların yapılması kaydıyla 2021 yılının ocak, şubat ve mart ayları olmak üzere üç ay olacağı belirtildi. 

Gelir kaybı desteği olarak, ticari kazançları basit usulde tespit edilenlere, vergiden muaf esnafa ve bunların dışında kalan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere aylık 1000 lira olmak üzere toplamda 3 bin lira hibe gelir kaybı desteği sağlanacak denildi.

 


İşyeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması durumunda işyeri kira tutarı kadar kira desteği ödenecek denmesine rağmen pek çok esnaf doğrudan gelir desteğini alırken kira desteğini ise alamayarak talepleri reddedildi. Reddeilme gerekçesi ise esnafın büyük bir kısmı Bait Usül Vergi Mükellefi olduğu için beyannameleri odalar tarafından dolduruluyor. Odaların Beyannameleri ise kiracı ve kira ödemesi miktarları veya pek çoğunda kira stopaj beyanları gözükmediğinden ötürü reddedilmekte. 

Özellikle Berberler ve kuaförler odalarında yaşanan bu durum Berberler ve Kuaförler arasından odalara karşı ciddi tepkilere yol açtı. 

YARARLANMA KOŞULLARI

Tebliğle, destek programından yararlanma koşulları da belirlendi. Buna göre, bu destek programından, 14 Aralık'tan önce (bu tarih dahil) vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler ile yine bu tarih itibarıyla esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı vergiden muaf esnaflar faydalanabilecek.

Destek programına başvurabilecek esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerin ekonomik faaliyet tanımları başvuru tarihinden önce Bakanlık internet sitesinden duyurulacak, ayrıca yazılı duyuru yapılmayacak. Bakanlıkça yapılan duyurudan sonra ticari faaliyetine yönelik ekonomik faaliyet tanım değişikliği yapanlar hibe desteğinden yararlanamayacak.

BİRDEN FAZLA İŞYERİ OLANLARA TEK İŞYERİ İÇİN ÖDEME YAPILACAK

Ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler, hibe desteğinden vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden bir kez faydalanabilecek.

Destek başvurusunda bulunanların faaliyetlerini sürdürdükleri ve kira ödemesi yaptığı birden fazla işyeri bulunması halinde, başvuruda bulunanlar bir işyeri için kira desteğinden faydalanabilecek.


Hibe desteğinden faydalanılan dönemlerde vergi mükellefiyetinin faal olarak devam etmesi gerekecek. Destek başvurusu yapanın faal olmadığının anlaşılması durumunda bu kişilere ödeme yapılmayacak.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanan benzer nitelikteki desteklerden faydalanılması, bu destek programından faydalanılmasına engel teşkil etmeyecek.

BAŞVURU SÜRECİ

Bakanlık, destek programının uygulanmasına ilişkin başvuru, değerlendirme, kabul, ödeme, uygulama ve diğer süreçlerde protokol yapılan kurum ve kuruluşlar ile bunların taşra teşkilatına görev ve yetki verebilecek.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK

Destek başvuruları ve itirazlar elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacak. Başvuruda bulunan tarafından başvuru ve eki taahhütname, elektronik ortamda onaylanacak.

Kira desteği başvurusunda bulunanlardan, söz konusu işyerinin aylık kira bedeli, açık adresi ve işyerini kiralayanın kimlik bilgilerini başvuru esnasında beyan etmesi istenecek. Beyanda bulunmayanlara kira desteği ödemesi yapılmayacak.

Destek programı başvuru süresi, 10 günden az olmamak üzere Bakanlık tarafından belirlenecek.

Reddedilen başvurular hakkında ret tarihinden itibaren 10 gün içinde Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğüne itiraz edilebilecek.

Destek başvurusunun uygun bulunması halinde ilgilinin banka hesabına destek ödemesi yapılacak. 

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
epazardanal
Anket
Kuaför Salonunda Tercih Sebebiniz Nedir
Ali Gür Kuaför
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.82938.8647
Euro10.329110.3705
Hava Durumu
Saat