• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KUAFÖR SEKTÖRÜ DERGİSİ

www.kuaforsektoru.com

Mos Kuaför
Kuaför Arife
Takvim
epazardanal
edebiyatgazetesi.net
DOĞRU CİLT BAKIMI NASIL YAPILMALI

Cilt bakımı her yaşta  önemlidir. pürüzsüz bir cilde sahip olmak ise hiçte kolay bir şey değildir. 

Doğru bir şekilde cilt bakımı yapmak istiyorsanız günlük bir rutin oluşturmalısınız. Bu size sıkıcı gelebilir ama her yaşta genç görünümlü, ışıltılı ve canlı bir cildiniz olması için gereklidir. Aşağıda hemen herkes için geçerli sayılabilecek bir güzellik rutini örneği bulabilirsiniz.

Güne Su İçerek Başlayın

Su, cildinizin nemli ve sağlıklı kalmasına yardım eder. İyi bir gece uykusundan sonra vücut sıvı kaybetmiş durumda olabilir, bu yüzden sabah kalkınca ilk iş olarak 1 – 2 bardak su içmeniz iyi olur.

Su içmeye gün boyunca devam etmelisiniz. Düzenli olarak su içmek kesinlikle iyi bir alışkanlık olsa da aşırıya kaçmaktan kaçınmak gerekir. İnternette günde ne kadar su içmeniz gerektiğini hesaplayan araçlar bulabilirsiniz.

Sabahleyin Yüzünüzü Sadece Suyla Yıkayabilirsiniz

Yatmadan önce yüzünüzü yıkayıp temizlediyseniz cildiniz sabah kaktığında da temiz olacaktır. Bu yüzden, kalkınca bir temizleyici kullanmasanız da olur. Cilt temizleyici ürünlerin çok fazla kullanılması cildin kurumasına ve yağ üretiminin artmasına yol açabilir.

Haftada 1 – 2 Kere Eksfoliasyon Yapın

Vücudumuz devamlı olarak yeni cilt hücreleri üretir ve eskilerden gün içinde sıyrılır. Ancak, ölü deri hücreleri her zaman istediğimiz kadar çabuk dökülmez. Bu durum gözeneklerin tıkanmasına ve cildin olduğundan yaşlı görünmesine yol açabilir. Sağlıklı, ışıltılı, genç bir cilt için ölü hücrelerden kurtulmak ve hücresel dönüşümü teşvik etmek gerekir. Cildi eksfoliye etmek hem ölü deri hücrelerini döker, hem de hücre yenilenmesini hızlandırarak yeni, sağlıklı hücrelerin büyümesini sağlar.

Eksfoliasyon etkili ve verimli bir güzellik rutini için gereklidir ama bu konuda da ölçülü olmak gerekir. Bu işlem, doğası gereği, cildin üst tabakasındaki ölü hücreleri giderir ve ortaya daha hassas, güneş ışınlarına karşı daha duyarlı bir cilt çıkar.

Cildinizi güneşin oluşturacağı hasarlardan korumak ve pürüzsüz, sağlıklı bir görünüm almasını sağlamak için haftada 1 – 2 kere peeling yapmanız önerilir. Fazlası zararlı olabilir.

Düzenli Olarak Nemlendirici Kullanın

Yaşınız ve cilt tipiniz ne olursa olsun günlük cilt bakım rutininizde nemlendiriciye mutlaka yer vermelisiniz. Sabahları yüzünüzü yıkadıktan sonra genç ve sağlıklı bir cilde yatırım yapmak için nemlendirici uygulayın. Aknelerle veya yağlı bir ciltle mücadele ediyorsanız hafif formüllü, yağsız bir nemlendirici sürün.

Dekolte bölgesini, yani boynunuzu ve göğüslerinizin üst kısmını nemlendirmeyi de unutmayın. Vücudun bu bölgesindeki cilt hassastır. Gereken özeni göstermezseniz sizi yaşlı gösterecek kırışıklıklar oluşuverir. Bu hassas cildi korumak ve genç tutmak için kaliteli bir nemlendirici kullanın.

Cildinizi Güneşe Karşı Koruyun

Nemlendiriciniz güneş koruyucu içerse bile bağımsız bir güneş kremi kullanmanın etkisi daha güçlüdür. Korunmasız cildin sadece birkaç dakika güneş altında kalması bile kırışıklık oluşumuna yol açabilir. Kendinizi ekstra güvende hissetmek için hava bulutlu ve serin olsa bile güneş koruyucu kullanma alışkanlığı edinin. Özellikle güneşli günlerde bir sebeple uzun saatleri açık havada geçirecekseniz ürünü tavsiye edilen aralıklarla tekrar tekrar uygulayın.

Yatmadan Önce Cildinizi İyice Temizleyin

Gece yatağa cildinizi derinlemesine temizlemiş, kirden ve makyaj kalıntılardan tamamen arındırmış olarak girin. Uyku öncesinde cilt temizliği yaparken dekolte bölgesini de ihmal etmeyin.

Birçok Ürün İçeren Çok Detaylı Bir Güzellik Rutini Oluşturmayın

Gördüğünüz gibi, rutin bir bakım programı hazırlamak zor veya karmaşık bir şey değildir. Yüzün ve dekolte bölgesinin canlı ve sağlıklı görünmesi için birkaç basit adım atılması yeterlidir. Bu adımları yaşınıza, cildinizin türüne ve ihtiyaçlarına göre belirlemelisiniz tabii ki. Fakat her yaşta genç görünen bir cilt için yukarıdaki temel kuralları göz önünde bulundurmalısınız.

  
1201 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
epazardanal
Ali Gür Kuaför
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.284732.4140
Euro34.710634.8497
Hava Durumu
Saat